ADHD istnieje naprawdę!
Wspólnie rozszyfrujmy skrót ADHD, czyli Zespół Nadpobudliwości Psychoruchowej z Deficytem Uwagi.
To neurobiologiczne zaburzenie, związane z budową pewnych obszarów mózgu, które wpływa bezpośrednio na funkcjonowanie człowieka. Diagnozuje się je na podstawie symptomów w dwóch obszarach, takich jak:
- Deficyty uwagi
- Nadpobudliwość i impulsywność.
Definicja ADHD jest wyróżniona w najnowszej Klasyfikacji Problemów Zdrowotnych i Chorób, opracowanej przez Światową Organizację Zdrowia (WHO), czyli ICD11. Dlatego nie należy powielać krzywdzącego stwierdzenia: „że ADHD to choroba małych chłopów” oraz bolesnych mitów: „że się z tego wyrasta” lub „że ADHD nie istnieje, bo to tylko oznaka lenistwa lub złej organizacji pracy”.
Należy o tym pamiętać, ponieważ ADHD może być diagnozowane zarówno u osób dorosłych, dzieci czy młodzieży, niezależnie od płci. Objawy ADHD towarzyszą Pacjentom przez całe życie, wywierając negatywny wpływ na różne obszary ich funkcjonowania.
Diagnoza ADHD jest zazwyczaj dość złożonym procesem, który wymaga uważnej obserwacji, przygotowania odpowiednich testów i narzędzi diagnostycznych, a przede wszystkim współpracy z doświadczonym specjalistą. Zespół Kliniki Psychoterapii i Rozwoju In My Mind ma to szczęście, że składa się z wyspecjalizowanych terapeutów, którzy mają nie tylko uprawnienia, ale i doświadczenie potwierdzone praktycznymi umiejętnościami do diagnozowania ADHD.
W celu prawidłowej identyfikacji zaburzenia, objawy muszą pojawić się przed ukończeniem 12 życia, trwać niezmiennie przez co najmniej pół roku, dając o sobie znać przynajmniej w dwóch środowiskach, w których osoba egzystuje na co dzień.
Proces diagnozowania ADHD obejmuje ocenę różnych obszarów funkcjonowania jednostki, takich jak zachowanie w różnych kontekstach (dom, edukacja, relacje z innymi, czas wolny), umiejętności poznawcze i emocjonalne. Ważnym elementem jest także wywiad z rodziną, nauczycielami oraz samym Pacjentem. Wskazane jest także wykluczenie innych potencjalnych przyczyn trudności, takich jak problemy zdrowotne czy stresujące sytuacje życiowe. Niekiedy specjaliści zalecają również konsultacje z neurologiem czy lekarzem pediatrą, co pozwala wykluczyć zaburzenia zbliżone objawami do zespołu nadpobudliwości ruchowej z deficytem uwagi.
Diagnoza ADHD wymaga współpracy na linii psycholog/psychoterapeuta – psychiatra.
Leczenie ADHD obejmuje zazwyczaj kombinację interwencji farmakologicznych i psychoterapeutycznych. Farmakoterapia, w postaci leków stymulujących, często jest skutecznym narzędziem w kontrolowaniu objawów ADHD. Jednak równie istotna jest terapia behawioralna, która wspiera rozwój umiejętności radzenia sobie, zarządzania czasem oraz poprawy relacji interpersonalnych.
W ramach kompleksowego podejścia do diagnozy i leczenia ADHD, Klinika Psychoterapii i Rozwoju In My Mind w Konstancinie-Jeziorna wyróżnia się jako miejsce, gdzie Pacjenci mogą liczyć na zrozumienie i odpowiednie interwencje mające bezpośredni wpływ na jakość życia. Nasza Klinika to przede wszystkim doświadczony zespół specjalistów, którzy podejdą indywidualnie do każdego przypadku i trudności z którymi się zmagasz. Proces diagnozowania ADHD jest prowadzony z precyzją i wnikliwością, a terapia dostosowana jest do sprecyzowanych potrzeb każdego z naszych Pacjentów. Dzięki profesjonalizmowi oraz przyjaznej atmosferze, Klinika In My Mind stała się miejscem, gdzie skuteczność leczenia ADHD idzie w parze z troską o dobrostan Pacjenta.