Katarzyna Rostkowska
Psychoterapeutka systemowa, Psycholog
Terapeutka par i rodzin
Ukończyłam jednolite magisterskie studia psychologiczne na Uniwersytecie SWPS oraz kolejne studia na kierunku Profilaktyka Społeczna i Resocjalizacja na Uniwersytecie Warszawskim. Dalsze kształcenie psychoterapeutyczne zdobyłam kończąc 4-letnie szkolenie psychoterapeutyczne w nurcie systemowym atestowane przez Polskie Towarzystwo Psychiatryczne, uprawniające do prowadzenia psychoterapii systemowej. Byłam także uczestnikiem kursu terapii poznawczo – behawioralnej dzieci w młodzieży w Centrum CBT. Dodatkowo ukończyłam Studium Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie w Instytucie Psychologii Zdrowia.
Mam kilkunastoletnie doświadczenie w pracy indywidualnej z młodzieżą i dorosłymi oraz w prowadzeniu warsztatów dla młodzieży i rodziców, które zdobyłam podczas pracy w szkołach ponadpodstawowych, ośrodkach interwencji kryzysowej oraz gabinetowej praktyce prywatnej. Własny rozwój jest jedną z wartości, którą wyznaję dlatego stale uczestniczę w konferencjach i szkoleniach z zakresu psychoterapii oraz ukończyłam terapię własną indywidualną i grupową w nurcie psychodynamicznym. Moją pracę poddaję regularnej superwizji u certyfikowanych superwizorów.
W klinice In My Mind. pracuję indywidualnie z młodzieżą (od 14 r.ż.), osobami dorosłymi oraz prowadzę terapię par/małżeńską i rodzinną.
W pracy cenię sobie możliwość towarzyszenia w rozwoju, wspierania w kryzysie, przekuwania trudności w zasoby.
Wierzę w to, że dobre relacje to ogromny zasób do odnalezienia szczęścia oraz drogi do harmonijnego rozwoju. Pracuję w ujęciu systemowym, ponieważ problem jednostki nigdy nie jest i nie powinen być izolowany, ale rozpatrywany w kontekście interakcji z innymi członkami systemu, np. rodziny. To podejście zakłada, że zmiana w jednej części systemu (u jednej osoby) może wpłynąć na całość systemu.
Później kilka słów o terapii rodzinnej oraz par, którą oferuję w In My Mind.
Terapia rodzinna
Terapia rodzinna to cykl spotkań, podczas których pracuję zarówno z rodzicami, jak i dziećmi, wprowadzając pozytywne zmiany w funkcjonowaniu całej rodziny. Spotkania odbywają się raz na dwa tygodnie. Trwają 90 minut. Celem jest poprawa funkcjonowania systemu rodzinnego jako całości poprzez rozwiązywanie problemów, budowanie lepszej komunikacji i zrozumienia oraz wspieranie w rozwoju. Podczas spotkań nie analizuję indywidualnych doświadczeń bez odniesienia ich do kontekstu całej rodziny. Ważne jest dla mnie zrozumienie jak poszczególne relacje wpływają na całą rodzinę. Uczestnicy terapii rodzinnej starają się wypracować wspierającą i otwartą komunikację, a ja towarzyszę im w drodze do stworzenie przestrzeń do rozmowy o uczuciach i potrzebach.
Na pierwsze spotkanie zapraszam całą rodzinę. Służy to określeniu dalszego „szytego na miarę” planu terapeutycznego i nawiązaniu relacji terapeutycznej, która jest podstawą w procesie psychoterapeutycznym. Podczas kolejnych spotkań skład osobowy jest dobierany indywidualnie do każdej rodziny. Sesje terapeutyczne mogą być kontynuowane w pełnym składzie lub w podsystemach, czyli z poszczególnymi członkami rodziny.
Długość samego procesu zależy od specyfiki problemów oraz zaangażowania rodziny. Zazwyczaj jest to od kilku miesięcy do roku.
Terapia rodzinna jest pomocna, gdy:
- nasilają się napięcia lub konflikty na linii rodzice – dzieci,
- utrzymują się problemy wychowawcze,
- pojawia się kryzysowa sytuacja rodzinna lub następują zmiany w strukturze rodziny, takie jak np. rozwód, utrata pracy, śmierć bliskiej osoby,
- problemy zdrowotne, choroba lub kryzys psychiczny jednego członka rodziny, wpływa na całą rodzinę,
- trudności w strukturze rodziny prowadzą do objawów emocjonalnych i zaburzeń zachowania u dziecka.
Terapia par
Spotkania odbywają się raz w tygodniu. Ich celem jest poprawa jakości relacji oraz rozwiązanie problemów w związku. W pracy z parą nie koncentruję się na indywidualnych problemach jednej ze stron, ale patrzę na to, jak partnerzy wzajemnie na siebie wpływają i rozwiązują swój konflikt oraz problemy. Podczas procesu terapeutycznego tworzę przestrzeń do wzajemnej wymiany – omówienia potrzeb, uczuć i wspólnych decyzji.
Spotkanie trwa 70 minut.
Pierwsze dwa spotkania mają charakter konsultacyjny. Służą określeniu obszarów pracy i nawiązaniu relacji terapeutycznej.
Długość terapii zależy od głębokości i długości trwania kryzysu, ale też zaangażowania i motywacji jej uczestników. Zazwyczaj trwa od kilku miesięcy do roku. Niektóre pary przychodzą na terapię z jasno określonym celem (np. decyzją o separacji), a inne chcą pracować nad poprawą relacji.
Terapia par jest pomocna, gdy partnerzy m.in:
- doświadczają samotności lub odrzucenia,
- przeżywają obiektywne trudności (zdrada, zmiany w rodzinie),
- mają trudność z komunikacją i rozumieniem potrzeb drugiej strony.